wtorek, 14 listopada 2017

PARYSKA ART NOUVEAU v.2: EROTYCZNE PODTEKSTY na AVENUE RAPP 29Jednym z najbardziej szalonych przykładów art nouveau w Paryżu jest bez wątpienia budynek przy avenue Rapp 29. Podobnie jak w przypadku domu przy 151 rue de Grenelle [KLIK] jego autorem jest Jules Aimé Lavirotte wraz z min. Alexandre Bigotem, który zajął się ceramiką. Z kolei bogato zdobiony portal zaprojektował Jean-Baptiste Larrive, a wyrzeźbili Messrs Théobald-Joseph Sporrer, Firmin-Marcelin Michelet oraz Alfred Jean Halou.
Budynek powstał w 1901 roku i natychmiast zdobył nagrodę za najlepszą fasadę Paryża. Wzbudzał on wiele kontrowersji, gdyż był upstrzony erotyczno- seksualnymi aluzjami, które w ówczesnych czasach były zrozumiałe dla każdego i w zależności od podejścia budziły uśmiech lub, u osób bardziej pruderyjnych, oburzenie.
Niektóre z owych niuansów dziś nam umykają jak np. łączone z grzechem postacie pawi, gadów czy byków albo jaszczurka służąca jako klamka, która w dawnym slangu miała opisywać … męskie genitalia! Jednak nawet dziś można dopatrzeć się w zarysie drzwi wejściowych odwróconego fallusa. Mało kto też wie, że nagie postacie flankujące portal to Ewa i Adam! Sposób ich przedstawienia również budził wiele emocji, gdyż Ewa w bardzo swobodnej pozie nie przejawia jakiegokolwiek wstydu, a jej towarzysz miał [i ma nadal] pewne problemy z ukryciem swojej męskości :-D
Widok budynku- niesamowite bogactwo i różnorodność elementów. Pozorny chaos i asymetria budowli tworzą jednak harmonijną całość. Na szczycie można dojrzeć taras- ogród, z którego widać  jak na dłoni… wieżę Eiffla!  

Bogato zdobiona, kontrowersyjna brama.


Dama w futrze i z włosami rozwianymi na wietrze. Ewa i Adam- dziś już nie gorszą! 


Pawie, w których niektórzy widzieli symbole grzechu….


Stylizowane smoki?


Jaszczurka z erotycznym podtekstem :-)


Okna zdobione zielonkawo- niebieską ceramiką. Zwróćcie uwagę na sceny kocich łowów na ptaki.


Ten ptaszek chyba zobaczył skradającego się kotka i zrywa się do lotu.


Ornamenty roślinne. I coś co dla mnie jest głową strusia :-)


Kolejne piętro również zaskakuje wystrojem i wprowadza zupełnie nowe elementy.


Wykusz mieszczący urocze, owalne okno flankowane przez… groszek! 


Od spodu na wykuszu widać żółwia z rozdwojoną głową! [ciekawe czy to też na początku XX w był symbol erotyczny?]


Oprócz byków uwagę zwracają płytki ceramiczne w kilku odcieniach z efektem 3D. Balkonowa balustrada jest lekka, kucie wręcz w stylu minimalistycznym [jak na styl budynku], dzięki czemu fasada nie jest przeciążona wizualnie. [choć oczywiście opinie na ten temat mogą być rożne] 


Balkon jest też zdobiony od dołu.


Kolejne piętro znów różni się od swojego poprzednika. Tym razem nieposkromiona fantazja architekta zaowocowała arkadami wraz z zieloną kolumnadą oraz …


… oknem zwieńczonym maską przywodzącą na myśl sztukę afrykańską?


Na szczytowym piętrze zagościły min. ceramiczne głowy.


W budynku jest kilka luksusowych apartamentów. Jeszcze kilka lat temu można było kupić jeden z nich o wielkości 1900 stóp kwadratowych za, bagatela, 3,5 miliona euro, ale oferta jest już nieaktualna. Na szczęście zewnętrzną fasadę można oglądać za darmo tak długo jak tylko się chce :-) 

7 komentarzy:

 1. Kontrowersji to nie widzę, pięknie się to wszystko prezentuje. Ale rozumiem w Polsce taki budynek wzbudzałby emoecje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kontrowersje były na początku XX wieku- teraz na szczęście widzimy już tylko piękny budynek :-)

   Usuń
 2. Przepiękny budynek! Uwielbiam taką bardzo symboliczną architekturę. W Paryżu o takie perełki łatwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda- Paryż pod tym względem jest niesamowity!

   Usuń
 3. Fantastyczna elewacja:) Szkoda, że dzisiaj stawia się głownie na jednolite i nijakie konstrukcje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że koszt takich elewacji byłby zabójczy :-)

   Usuń
 4. Bardzo dobre zdjęcia! Chyba też muszę się wybrać do Paryża! :D

  OdpowiedzUsuń