czwartek, 23 listopada 2017

PALAZZI di VENEZIA vol.7: PALAZZO MOLIN ERIZZO czyli NA TROPIE WENECKIEGO HARREGO POTTERA ;-)Kolejny wenecki palazzo, który zwraca uwagę mocnym, nasyconym kolorem oraz gotyckimi ozdobami nawiązującymi do słynnego Pałacu Dożów. Palazzo Molin Erizzo znajduje się po prawej stronie Canal Grande. Wpierw należał do rodziny Molin [XV wiek], a po ślubie Cecylii Molin z Giacomo Erizzo w 1650 roku stał się siedzibą rodu Erizzo. Ostatnim z rodziny był niezwykle, wręcz fanatycznie konserwatywny człowiek, który umierając wydziedziczył swojego syna za zbyt nowoczesny strój- czerwoną pelerynę oraz perukę, na którą moda przybyła z Francji. Nie wziął pod uwagę, że nosi on ją, by zakryć bliznę na czole [Harry Potter!!]. Bardziej wyrozumiały był sąd, który nakazał wpłacić synowi 6000 dukatów na cele religijne dzięki czemu mógł zatrzymać palazzo.
Obecnie Palazzo Molin Erizzo jest własnością państwową, którą wydzierżawia, a nawet oferuje możliwość przekształcenia budynku w atrakcję turystyczną bądź luksusowy hotel.

14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. ja też! a weneckie wydanie jest absolutnie wyjątkowe :)

   Usuń
 2. Teraz wiadomo, skad autorka Harrego Pottera czerpala inspiracje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ech, Rzym - moje marzenie... i to już od kilku lat! Ale jakoś nigdy nie jest po drodze... A fontanna niezwykła!

  OdpowiedzUsuń
 4. Super! jest spojrzeć z bliska

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Wenecji i wydaje mi się, że pamiętam ten budynek, ale one wszystkie mi się wydawały podobne do siebie :) Dwa dni to jednak za mało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa dni?- super, ja byłam jeden, ale intensywnie :) Faktycznie palazza są często w podobnym stylu, ale każdy ma swoja historię :-)

   Usuń
 6. Byłam w Wenecji 4 razy i za każdym razem te budynki mnie zachwycają, nawet na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dotąd byłam tylko raz, ale na pewno będę wracać! :-)

   Usuń
 7. Bardzo lubię takie klimatyczne miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 8. To prawda, pięknie tam :)

  OdpowiedzUsuń