niedziela, 24 czerwca 2018

FONTANNY w MADRYCIE cz.1- KYBELE, NEPTUN i APOLLO


Madryt chyba mało kogo powala zachwytem, spotkałam się nawet z opiniami, że jest nudy i bezbarwny. Oczywiście nie zgodzę się z tak negatywnymi ocenami, bo w każdym miejscu można znaleźć coś wartego zobaczenia. W Madrycie na pewno będą to fontanny, szczególnie te zlokalizowane w Parku Retiro oraz na Paseo del Prado.

Najbardziej znaną fontanną stolicy Hiszpanii jest bez wątpienia Fuente de Cibeles czyli Fontanna Kybele stojąca na placu o tej samej nazwie. Właściwie jest to ogromne rondo, w bardzo ruchliwym miejscu połączenia Paseo del Prado, Calle Alcala oraz Paseo de Recoletos. W epoce renesansu była to granica pomiędzy częścią miasta zamieszkałą przez zwykłych ludzi, a posiadłościami arystokracji i rodziny królewskiej. Zamierzano stworzyć tutaj reprezentacyjną dzielnicę z ogrodami, stąd potrzeba wspaniałych budowli. Fontanna powstała w latach 1777-82, a jej głównym projektantem był Ventura Rodriguez. Rzeźby lwów to dzieło Roberto Michela, postać bogini- Francisco Gutierreza, a Miguel Jimenez zajął się rydwanem. Inspiracją do stworzenia tego dzieła była grecko-rzymska mitologia. Atalanta, wychowana przez niedźwiedzie, została ostrzeżona przez wyrocznię, że po wyjściu za mąż zostanie zamieniona w zwierzę. Nic więc dziwnego, że dziewczyna była niechętna kandydatom i aby ich odstraszyć wymyśliła test. Pozornie łatwy, gdyż przyszły mąż musiał pokonać ją w biegu, ale karą za przegraną była śmierć. W końcu została pokonana przez Hippomenesa, który jednak użył podstępu. Podczas konkurencji rzucał złote jabłka otrzymane od Afrodyty, a Atalanta zbierała je spowalniając bieg. Noc poślubną spędzili w świątyni Demeter, co tak ją rozsierdziło, że zmieniła małżonków w lwy, które Kybele zaprzęgła do swojego rydwanu. I właśnie frygijska bogini płodności, urodzaju i wiosny, strażniczka zmarłych- Kybele siedząca na rydwanie zaprzężonym w dwa lwy jest ozdobą Madrytu.

Dziś trochę trudno to sobie wyobrazić, ale początkowo fontanna służyła mieszkańcom jako źródło wody, a dopiero od 1895 pełni rolę tylko i wyłącznie dekoracyjną.


Na Plaza de Cibeles pełno nie tylko aut ale również ludzi spieszących w swoich sprawach. Aż trudno się zatrzymać by popatrzeć czy zrobić zdjęcia, jednak wielu turystów przyjeżdża specjalnie by zobaczyć tę fontannę. Jest to bowiem miejsce, gdzie sukcesy świętują kibice Realu Madryt oraz drużyny narodowej. Często więc można zobaczyć w telewizji tłumy szczęśliwych ludzi, którzy śpiewają, tańczą, a nierzadko i kapią się w fontannie J







Inną fontanną, która stała się miejscem świętowania jest Fuente de Neptuno na Plaza de Canovas del Castillo. Tutaj z kolei zbierają się kibice Atletico Madrid po zwycięstwach swojej drużyny. Jej projektantem również był Ventura Rodriguez, a rzeźba jest autorstwa Juana Pascuala de Meny. 




Trzecia fontanna Rodrigeza, umieszczona pomiędzy Kybele a Neptuna to Fuente de Apolo. Jednak jest ona najmniej reprezentacyjna, wręcz nijaka. Spodobała mi się w niej głowa Meduzy.



W następnej części pokażę fontanny z Parku Retiro.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz