niedziela, 10 czerwca 2018

CORDOBA: FESTIVAL de los PATIOS


Festival de los Patios w Kordobie to po prostu konkurs na najładniejszy dziedziniec. Pierwsze tego typu konkursy były nieformalne- po prostu mieszkańcy miasta udostępniali swoje patia dla publiczności. Robili tak od roku 1918, a pierwszy oficjalny konkurs odbył się w 1921. Nagrody pieniężne w wysokości 100, 75 i 50 peset zostały rozdzielone wśród jedynych patiów, które zgłosiły się do rywalizacji.

Tak niewielki odzew sprawił, że nawet Francisco Fernandez de Mesa, ówczesny burmistrz i wielki zwolennik festiwalu, nie zdecydował się na kolejne jego odsłony. Przerwa trwała aż do roku 1933, a wkrótce potem wojna domowa wymusiła kolejną aż na 8 lat [1936-1944]. Rządzący w latach 50-tych burmistrz Antonio Cruz Conde promował dziedzińce jako atrakcję turystyczną. Aby zachęcić do udziału w Festivalu ustanowił wysokie nagrody w wysokości 3000 peso, które jeszcze wzrosły do 8 tysięcy. Dotowano również patia, które nie wygrywały, aby zrekompensować trud przygotowania dziedzińców. W 2012 roku Festival de los Patios został wpisany na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. 

Na przestrzeni lat zmieniały się też zasady konkursy. Początkowo np. na patiach występowały zespoły flamenco, co było oceniane przez jurorów. Dziś nagrody przyznaje się w takich kategoria jak: patio tradycyjne, nowoczesne, muzułmańskie, artystyczne użycie wody, religijne, w stylu mudejar, oświetlenie czy najpiękniejsza dekoracja kwiatowa. Szczerze mówiąc tych konkurencji jest tak dużo, że chyba każde patio ma szanse być na podium J  

Festival de los Patios na przełomie XX i XXI szybko zyskiwał na popularności, szczególnie gdy pięknie przystrojone patia zaczęły przyciągać turystów. Dziś Festival powoli staje się ofiarą własnego sukcesu co oznacza min. długaśne kolejki do wejścia na kolejne dziedzińce  i tłumy uniemożliwiające jakikolwiek relaks. A andaluzyjskie patia są stworzone do leniwego przesiadywania na nich i kontemplacji tych wszystkich ozdobników często przy dającym chłodek akompaniamencie szmeru wody z fontanny.


 Nie dostosowywaliśmy daty podróży do Festivalu, ale udało nam się na niego trafić. W roku 2018 trwał od 1-13 maja. Patia są otwarte od 11-14 oraz późnym popołudniem od 18-22. Żeby uniknąć tłumów turystów trzeba iść tuż przed 14 czy 18, bo niektórzy otwierają ciut wcześniej :-) A najlepiej wybrać okolicę z dala od historycznego centrum. Właśnie na takich patiach byliśmy sami i mogliśmy delektować się ich dekoracjami, a nawet na kilka chwil przysiąść na uroczych ławeczkach wśród odurzająco pachnących kwiatów : -D Patia dalej od najbardziej obleganych w niczym im nie ustępują, są równie piękne. Dziedzińców jest kilkadziesiąt, wszędzie dostępne były szczegółowe przewodniki z mapą, którą trzymała co druga mijana osoba. My wybieraliśmy tylko te patia, do których nie było kolejek i udało nam się zobaczyć dziesięć. Każde było inne, w każdym było coś co przyciągało wzrok i zachwycało.

Patia toną w kwiatach, które najczęściej umieszczone są, jak twierdzi każdy przewodnik, w niebieskich doniczkach. Poniższe zdjęcia tego nie potwierdzają :-)












Czasem są to kwiaty bardzo egzotyczne jak poniższy owadożerny dzbanecznik


Ten też chyba nietutejszy :-)



Kwiaty ozdabiają schody- aż chyba trudno nimi iść J






Często patia są ozdobione fontannami o najróżniejszych kształtach.










Baseny spotyka się rzadziej, na dziedzińcach o większych gabarytach, ale za to dają najwięcej zbawiennego chłodu.





Ze studni też można zrobić ukwieconą perełkę.



Rzadko, ale zdarza się zobaczyć na patio elementy arabskie jak żywcem przeniesione z Alhambry.





Drewniany sufit. 


Tajemnicze drzwi to też częsty widok.






Ustronna ławeczka i przepiękny kafelkowy romb.



Klimatyczne zakątki wprost stworzone do nieśpiesznego delektowania się sangria lub tinto de verano ;-)




Ozdobnym detalem może być wszystko.




Niektóre ozdoby są zabawne…


… inne zaskakujące…



…. a jeszcze inne ćwierkają J[Była też mini-armatka J]


A to nie ozdoba dziedzińca tylko ulicy- Pomnik Patiów J


I kolejka do patia koło centrum….






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz