DOKŁADNIEJSZA MAPKA z zaznaczonymi wszystkimi odwiedzonymi miejscami oraz fotkami.
Zapraszam na pierwszą w "polskich internetach" tak dokładnie opisaną trasę po Ragusie Ibli- barokowym mieście na Sycylii.
***
Noto pożegnało nas deszczem i to bardzo nietypowym, bo w pewnym momencie na przednią szybę naszego auta zaczęły spadać ręczniki i prześcieradło, a nawet jakieś plastikowe pręty. Po prostu jedno z prań suszących się włoskim zwyczajem nad uliczką postanowiło spaść na ziemię. Trafiło na nas- na szczęście krzywdy żadnej nie zrobiło. Na sycylijskich drogach wszystko jest możliwe :-)
Na szczęście już w drodze do kolejnego barokowego miasta- Ragusy Ibli- zaczęło się rozjaśniać, a w samej Ragusie mieliśmy już [głównie] słońce.
***
Ragusa Ibla powstała ok. 3000 lat temu jako Hybla Heraia. Założyło ją plemię Sykulów uciekając przed ekspansją greckich kolonistów z wybrzeża. W końcu dostała się w ręce najeźdźców i stała kolonią, wpierw kartagińską, a następnie rzymską. W 848r.n.e. dostała się pod panowania arabskie, które trwało aż do XI w, kiedy miasto zdobyli Normanowie. W czasach normańskich wzrosło znaczenie miasta, po tym jak król Roger wybrał Ragusę na siedzibę swojego syna Rogera II.
W roku 1693 potężne wstrząsy sejsmiczne całkowicie zniszczyły Ragusę, a ok. 5000 jej mieszkańców poniosło śmierć. Została ona odbudowana w stylu barokowym. Część ludności przeniosła się do nowszej części miasta zwanej Ragusą Superiore, a część pozostała w Ragusie Inferiore. Aż do 1926 były to formalnie dwa oddzielne miasteczka. Dziś Ragusa dzieli się na cześć starszą zwaną Iblą oraz młodszą Ragusę Superiore.
W roku 2002 Ragusa wraz z 7 innymi miastami Val di Noto została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
***
Ciekawostka dla włoskich kinomaniaków- w prowincji Ragusa kręcono dużą część zdjęć do serialu Il Commissario Montalbano. Na filmie uwieczniono nie tylko Ragusę Iblę, ale również Modicę czy Scicli oraz szereg małych miejscowości.
W trasie poniższego spaceru pogrubionym czarnym napisałam trasę, zielonym- zabytki, a bordowym- ciekawostki. Po kliknięciu w zdjęcie wyświetli się ono powiększone.
Zdjęcia wykonane z jadącego samochodu w trakcie "wspinaczki" do miasta. Po prawej widoczna kopuła Duomo do San Giorgio.
Idąc w górę zobaczyliśmy kawałek bizantyjskiego muru oraz kościółek Santissimo Trovato wybudowany ze spontanicznych składek mieszkańców w latach 1801-1807.
Weszliśmy w uliczkę Via Orfanotrofio (na lewo od Corso), gdzie na Piazza Pola widać chiesa di San Giuseppe, a dalej Palazzo Comunale. Oba budynki stykają się bokami.
Kościół stanął na miejscu zniszczonego w 1693 roku chiesa di San Tomasso z wieżą. Bogata, lekko wypukła fasada z wolutami/ spiralami oraz kilkoma rzeźbami przedstawiającymi świętych. Powyżej portalu wejściowego widać balkony z gęstymi kratami oraz charakterystycznymi wygięciami zwanymi goose- breast [gęsie piersi].
Po prawej widać przylegający kościół wraz z posągami świętych.
Pierwszym jest Palazzo Arezzo Spuches di Donnafugata. Wybudowany pod koniec XVIII wieku na miejscu starszej budowli, posiada skromną fasadę z 9 balkonami i oknami zwieńczonymi trójkątnymi przyczółkami. Jednak najbardziej rzuca się w oczy oryginalna, drewniana loggia- "gelosia" czyli zazdrość- człowiek znajdujący się na niej mógł obserwować otoczenie samemu nie będąc widzianym :-) Najsławniejszym mieszkańcem pałacu był baron Conrado Arezzo Spuches, który wpierw był członkiem parlamentu Sycylijskiego, a po 1848 senatorem Królestwa. Jego córce Marii Ragusa zawdzięczała pierwszy szpital.
W tle po lewej widać już narożnik Circolo di Conversazione.
Zaraz za Circolo, ale po drugiej stronie [czyli na lewo od Corso] wchodzimy w Via del Convento i po chwili widzimy fontannę z wodą wylewającą się z misy przypominającej muszlę, a za nią- Palazzo Arezzo Venitata. Jego podstawowa struktura pochodzi z czasów sprzed trzęsienia ziemi, ale został odbudowany dopiero w połowie XVIII. Fasadę zdobią proste, kwiatowe wzory oraz schody z żeliwnymi balustradami.
Widok od Via Maria Paterno'Arezzo.
Jesteśmy znów na Corso XXV Aprile, tuż przed Duomo, po lewej stronie znajduje się Palazzo Castro z XVII i XVIII wieku. Obecnie mieści się w nim B&B.
W drugiej części spaceru Duomo oraz nasze największe odkrycie i największe zaskoczenie. Zapraszam TUTAJ.
Interesujące zdjęcia, ciekawa architektura... Pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńO mieście tym słyszałam kiedyś, natomiast nigdy nie zagłębiałam się w jego szczegóły. A tu proszę - tak wspaniała architektura, tak wspaniałe plenery fotograficzne. Włochy są cudowne i nadal mam w nich wiele miejsc do odwiedzenia.
OdpowiedzUsuńcieszę się, że się podoba :-)
OdpowiedzUsuńCała Sycylia jest piękna, polecam!
OdpowiedzUsuńNiesamowite miejsce, musi mieć klimat!
OdpowiedzUsuńBardzo urokliwy klimat tych uliczek ;)
OdpowiedzUsuńoj ma!
OdpowiedzUsuń